13th Annual Melbourne Area Beaches Girls Labor Day Challenge Sept 3-5, 2011 Under 15 Continental/National Division
13th Annual Melbourne Area Beaches Girls Labor Day Challenge Sept 3-5, 2011
Under 15 Continental/National Division

PRINT NEXT UP HOME
Monday 06:37 PM - Sep 05 2011
Group A Group B Group C
South Orlando Green Dragons 1 FSA Freedom 96 White Wellington Wave White
RPB Strikers Girls 96-97 White Lakeland FC 96-97 Girls West Pines United Gold
Cooper City Cobras Green Dragons II FSA Freedom 96 Red
97 Krush White

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
South Orlando Green Dragons 1
0:1
0 / -1
2:1
3 / +1
1:0
3 / 2
6/+2
3
2
1LWW
P
3
RPB Strikers Girls 96-97 White
1:0
3 / 2
0:0
1 / 0
0:2
0 / -2
4/0
1
2
W2TL
G
6
Cooper City Cobras
2:1
3 / +1
0:0
1 / 0
0:1
0 / -1
4/0
2
2
LT3W
G
5
97 Krush White
1:2
0 / -1
1:2
0 / -1
2:0
3 / 3
3/+1
4
4
LWL4
P
7
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and 1 extra goal diff for shutout. Max goal diff of 4 + shutout equals 5
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
FSA Freedom 96 White
2:3
0 / -1
4:0
3 / 5
0:0
1 / 0
4/+4
6
3
1LW4
P
4
Lakeland FC 96-97 Girls
3:2
3 / +1
3:0
3 / 4
5:0
3 / 5
9/+10
10
2
W2W4
P
1
Green Dragons II
1:3
0 / -2
0:4
0 / -4
0:5
0 / -4
0/-10
1
12
LL34
P
10
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and 1 extra goal diff for shutout. Max goal diff of 4 + shutout equals 5
GROUP C POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Wellington Wave White
3:0
3 / 4
2:0
3 / 3
0:0
1 / 0
7/+7
5
0
1WW4
P
2
West Pines United Gold
0:3
0 / -3
0:3
0 / -3
1:0
3 / 2
3/-4
1
6
L2W4
V
9
FSA Freedom 96 Red
3:1
3 / +2
0:2
0 / -2
0:1
0 / -1
3/-1
3
4
LL34
V
8
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and 1 extra goal diff for shutout. Max goal diff of 4 + shutout equals 5
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Saturday 9:30 AMME1South Orlando Green Dragons 1
0 : 1
RPB Strikers Girls 96-97 White
Saturday 9:30 AMME2Cooper City Cobras
2 : 1
97 Krush White
Saturday 11:00 AMME1FSA Freedom 96 White
2 : 3
Lakeland FC 96-97 Girls
Saturday 11:00 AMME2Wellington Wave White
3 : 0
West Pines United Gold
Saturday 11:00 AMME3Green Dragons II
1 : 3
FSA Freedom 96 Red
Saturday 2:00 PMME1RPB Strikers Girls 96-97 White
0 : 0
Cooper City Cobras
Saturday 2:00 PMME297 Krush White
1 : 2
South Orlando Green Dragons 1
Saturday 3:30 PMME1Green Dragons II
0 : 4
FSA Freedom 96 White
Saturday 3:30 PMME2FSA Freedom 96 Red
0 : 2
Wellington Wave White
Saturday 3:30 PMME3Lakeland FC 96-97 Girls
3 : 0
West Pines United Gold
Sunday 9:00 AMME6Wellington Wave White
0 : 0
FSA Freedom 96 White
Sunday 9:30 AMME1Lakeland FC 96-97 Girls
5 : 0
Green Dragons II
Sunday 9:30 AMME5West Pines United Gold
1 : 0
FSA Freedom 96 Red
Sunday 11:00 AMME1Cooper City Cobras
0 : 1
South Orlando Green Dragons 1
Sunday 11:00 AMME297 Krush White
2 : 0
RPB Strikers Girls 96-97 White

 
 Quarterfinals Semi Finals Championship
Lakeland FC 96-97 Girls National Division Championship
Best Overall Record
 
 
Sun 3:30 PM on ME1 Lakeland FC 96-97 Girls(3:2)
National Division Semi Final 1  
   
   
FSA Freedom 96 White  
4th Best Overall Record  
 
 
Mon 10:00 AM on ME2 Wellington Wave White(2:1)
National Division Championship Champion
 
 
 
Wellington Wave White  
2nd Best Overall Record  
   
   
Sun 3:30 PM on ME2 Wellington Wave White(2:0)
National Division Semi Final 2
 
 
South Orlando Green Dragons 1
3rd Best Overall Record
Cooper City Cobras
5th Best Overall Record
 
  Continental Division Championship
Mon 8:00 AM on ME1 Cooper City Cobras(1:0)
Continental Division Semi Final 1  
FSA Freedom 96 Red    
8th Best Overall Record    
Sun 3:30 PM on ME3 West Pines United Gold(5:0)  
Continental Quarterfinal #1 Quarterfinal #1 Winner  
West Pines United Gold  
9th Best Overall Record  
Mon 12:00 PM on ME1 RPB Strikers Girls 96-97 White(2:0)
Continental Division Championship Champion
 
 
 
RPB Strikers Girls 96-97 White  
6th Best Overall Record  
   
   
Mon 8:00 AM on ME2 RPB Strikers Girls 96-97 White(3:2)
Continental Division Semi Final 2
97 Krush White  
7th Best Overall Record  
Sun 3:30 PM on ME4 97 Krush White(1:0)
Continental Quarterfinal #2 Quarterfinal #2 Winner
Green Dragons II
10th Best Overall Record

PRINT NEXT UP HOME
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***