Challenge Sports 3v3 National Championship August 1-3, 2014 Under 07 Boys Open
Challenge Sports 3v3 National Championship August 1-3, 2014 Under 07 Boys Open
Challenge Sports 3v3 National Championship August 1-3, 2014
Under 07 Boys Open

PRINT NEXT UP HOME
Sunday 05:19 PM - Aug 03 2014
Group A Group B Group C Group D Group E
Miramar United Elite FC Parma Soccer School USA Mini Madrid West Orange Fury Florida Vikings FC
SurgeU7 (Watt) Blue Storm J5 Lehigh U7 Miami Lions FC Black Super Kicks
Striker Dragons APFC Florida Crushers CobrasU7 Lutz Tigers
South Texas Rebels-U7 Striker Pirates Beach Soccer Academy Hammocks White Coastland Panthers U7
Hammocks Black Miami Pinecrest Tigers Mixed Nuts Striker 3 v 3 Thunder Dynamo Academy

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Miramar United Elite FC
8:2
3 / +6
7:2
3 / +5
5:1
3 / +4
11:0
3 / +11
12/+26
31
5
1WWWW
P
3
SurgeU7 (Watt)
2:8
0 / -6
12:3
3 / +9
5:6
0 / -1
9:6
3 / +3
6/+5
28
23
L2WWL
P
13
Striker Dragons
5:3
3 / +2
3:12
0 / -9
5:12
0 / -7
0:11
0 / -11
3/-25
13
38
LL3WL
P
20
South Texas Rebels-U7
3:5
0 / -2
4:7
0 / -3
1:5
0 / -4
6:9
0 / -3
0/-12
14
26
LLL4L
P
21
Hammocks Black
2:7
0 / -5
7:4
3 / +3
6:5
3 / +1
12:5
3 / +7
9/+6
27
21
LWWW5
P
8
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Parma Soccer School USA
4:2
3 / +2
10:3
3 / +7
12:2
3 / +10
12:6
3 / +6
12/+25
38
13
1WWWW
P
4
Blue Storm
2:4
0 / -2
6:1
3 / +5
3:3
1 / 0
6:5
3 / +1
7/+4
17
13
L2WWT
D
12
APFC
9:1
3 / +8
1:6
0 / -5
0:8
0 / -8
6:12
0 / -6
3/-11
16
27
LL3WL
P
19
Striker Pirates
1:9
0 / -8
5:10
0 / -5
2:12
0 / -10
5:6
0 / -1
0/-24
13
37
LLL4L
P
23
Miami Pinecrest Tigers
3:10
0 / -7
10:5
3 / +5
3:3
1 / 0
8:0
3 / +8
7/+6
24
18
LTWW5
D
11
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP C POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Mini Madrid
3:2
3 / +1
12:1
3 / +11
4:4
1 / 0
7:6
3 / +1
10/+13
26
13
1WWTW
P
5
J5 Lehigh U7
2:3
0 / -1
5:3
3 / +2
8:2
3 / +6
6:3
3 / +3
9/+10
21
11
L2WWW
P
7
Florida Crushers
8:10
0 / -2
3:5
0 / -2
12:0
3 / +12
6:7
0 / -1
3/+7
29
22
LL3LW
P
16
Beach Soccer Academy
10:8
3 / +2
8:1
3 / +7
4:4
1 / 0
3:6
0 / -3
7/+6
25
19
TLW4W
P
10
Mixed Nuts
1:12
0 / -11
1:8
0 / -7
2:8
0 / -6
0:12
0 / -12
0/-36
4
40
LLLL5
P
24
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP D POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
West Orange Fury
7:4
3 / +3
12:1
3 / +11
10:3
3 / +7
4:5
0 / -1
9/+20
33
13
1WLWW
P
6
Miami Lions FC Black
4:7
0 / -3
1:11
0 / -10
12:0
3 / +12
5:4
3 / +1
6/0
22
22
L2LWW
P
15
CobrasU7
12:1
3 / +11
11:1
3 / +10
12:1
3 / +11
5:4
3 / +1
12/+33
40
7
WW3WW
P
1
Hammocks White
1:12
0 / -11
11:0
3 / +11
3:10
0 / -7
4:5
0 / -1
3/-8
19
27
LLL4W
P
17
Striker 3 v 3 Thunder
1:12
0 / -11
0:11
0 / -11
0:12
0 / -12
1:12
0 / -11
0/-45
2
47
LLLL5
P
25
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP E POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Florida Vikings FC
7:3
3 / +4
9:2
3 / +7
12:2
3 / +10
12:2
3 / +10
12/+31
40
9
1WWWW
P
2
Super Kicks
3:7
0 / -4
7:4
3 / +3
7:4
3 / +3
5:6
0 / -1
6/+1
22
21
L2WLW
P
14
Lutz Tigers
4:5
0 / -1
4:7
0 / -3
4:0
3 / +4
2:12
0 / -10
3/-10
14
24
LL3LW
P
18
Coastland Panthers U7
5:4
3 / +1
7:2
3 / +5
2:12
0 / -10
6:5
3 / +1
9/-3
20
23
LWW4W
P
9
Dynamo Academy
2:9
0 / -7
2:7
0 / -5
4:7
0 / -3
0:4
0 / -4
0/-19
8
27
LLLL5
P
22
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Friday 8:00 AM19AMiramar United Elite FC
8 : 2
SurgeU7 (Watt)
Friday 8:00 AM19BStriker Dragons
5 : 3
South Texas Rebels-U7
Friday 8:00 AM19CParma Soccer School USA
4 : 2
Blue Storm
Friday 8:00 AM19DAPFC
9 : 1
Striker Pirates
Friday 8:00 AM19EMini Madrid
3 : 2
J5 Lehigh U7
Friday 8:00 AM19FFlorida Crushers
8 : 10
Beach Soccer Academy
Friday 8:00 AM20AWest Orange Fury
7 : 4
Miami Lions FC Black
Friday 8:00 AM20BCobrasU7
12 : 1
Hammocks White
Friday 8:00 AM20CFlorida Vikings FC
7 : 3
Super Kicks
Friday 8:00 AM20DLutz Tigers
4 : 5
Coastland Panthers U7
Friday 9:30 AM19AHammocks Black
2 : 7
Miramar United Elite FC
Friday 9:30 AM19BStriker Dragons
3 : 12
SurgeU7 (Watt)
Friday 9:30 AM19DMiami Pinecrest Tigers
3 : 10
Parma Soccer School USA
Friday 9:30 AM19EAPFC
1 : 6
Blue Storm
Friday 9:30 AM19FMixed Nuts
1 : 12
Mini Madrid
Friday 9:30 AM20AFlorida Crushers
3 : 5
J5 Lehigh U7
Friday 9:30 AM20BStriker 3 v 3 Thunder
1 : 12
West Orange Fury
Friday 9:30 AM20CCobrasU7
11 : 1
Miami Lions FC Black
Friday 9:30 AM20DDynamo Academy
2 : 9
Florida Vikings FC
Friday 9:30 AM20ELutz Tigers
4 : 7
Super Kicks
Friday 11:00 AM19ASouth Texas Rebels-U7
4 : 7
Hammocks Black
Friday 11:00 AM19DStriker Pirates
5 : 10
Miami Pinecrest Tigers
Friday 11:00 AM19EBeach Soccer Academy
8 : 1
Mixed Nuts
Friday 11:00 AM20AHammocks White
11 : 0
Striker 3 v 3 Thunder
Friday 11:00 AM20ECoastland Panthers U7
7 : 2
Dynamo Academy
Saturday 9:00 AM19BSouth Texas Rebels-U7
1 : 5
Miramar United Elite FC
Saturday 9:00 AM19CSurgeU7 (Watt)
5 : 6
Hammocks Black
Saturday 9:00 AM19DStriker Pirates
2 : 12
Parma Soccer School USA
Saturday 9:00 AM19EBlue Storm
3 : 3
Miami Pinecrest Tigers
Saturday 9:00 AM19FBeach Soccer Academy
4 : 4
Mini Madrid
Saturday 9:00 AM20AJ5 Lehigh U7
8 : 2
Mixed Nuts
Saturday 9:00 AM20BHammocks White
3 : 10
West Orange Fury
Saturday 9:00 AM20CMiami Lions FC Black
12 : 0
Striker 3 v 3 Thunder
Saturday 9:00 AM20DCoastland Panthers U7
2 : 12
Florida Vikings FC
Saturday 9:00 AM20ESuper Kicks
7 : 4
Dynamo Academy
Saturday 10:30 AM19ASurgeU7 (Watt)
9 : 6
South Texas Rebels-U7
Saturday 10:30 AM19BHammocks Black
12 : 5
Striker Dragons
Saturday 10:30 AM19CBlue Storm
6 : 5
Striker Pirates
Saturday 10:30 AM19EMiami Pinecrest Tigers
8 : 0
APFC
Saturday 10:30 AM19FJ5 Lehigh U7
6 : 3
Beach Soccer Academy
Saturday 10:30 AM20AMixed Nuts
0 : 12
Florida Crushers
Saturday 10:30 AM20BMiami Lions FC Black
5 : 4
Hammocks White
Saturday 10:30 AM20CStriker 3 v 3 Thunder
1 : 12
CobrasU7
Saturday 10:30 AM20DSuper Kicks
5 : 6
Coastland Panthers U7
Saturday 10:30 AM20EDynamo Academy
0 : 4
Lutz Tigers
Saturday 12:00 PM19AMiramar United Elite FC
11 : 0
Striker Dragons
Saturday 12:00 PM19BParma Soccer School USA
12 : 6
APFC
Saturday 12:00 PM19CMini Madrid
7 : 6
Florida Crushers
Saturday 12:00 PM19DWest Orange Fury
4 : 5
CobrasU7
Saturday 12:00 PM19EFlorida Vikings FC
12 : 2
Lutz Tigers

23teamGSB 887
 
 Quarterfinals Semi Finals
CobrasU7
Best Overall Record
Sat 2:00 PM on 19A CobrasU7(9:2)
Gold Quarterfinal #1  
Hammocks Black   Gold Division Championship
8th Best Overall Record Sun 9:30 AM on 19E CobrasU7(9:3)
Parma Soccer School USA Gold Semi Final 1  
4th Best Overall Record    
Sat 2:00 PM on 19B Parma Soccer School USA(5:3)  
Gold Quarterfinal #2  
Mini Madrid  
5th Best Overall Record  
Sun 11:00 AM on 19F CobrasU7(8:7)
Gold Division Championship Gold Division Champion
Florida Vikings FC  
2nd Best Overall Record  
Sat 2:00 PM on 19C J5 Lehigh U7(5:3)  
Gold Quarterfinal #3    
J5 Lehigh U7    
7th Best Overall Record    
Sun 9:30 AM on 19F Miramar United Elite FC(7:5)
Gold Semi Final 2
Miramar United Elite FC  
3rd Best Overall Record  
Sat 2:00 PM on 19D Miramar United Elite FC(8:4)
Gold Quarterfinal #4
West Orange Fury
6th Best Overall Record Gold Division 3rd Place Match
Parma Soccer School USA
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 19E Parma Soccer School USA(7:6)
Gold Division 3rd Place Match Gold Division 3rd Place
 
 
J5 Lehigh U7
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Coastland Panthers U7
9th Best Overall Record
Sat 2:00 PM on 19F Florida Crushers(10:3)
Silver Quarterfinal #1  
Florida Crushers  
16th Best Overall Record   Silver Division Championship
Sun 9:30 AM on 19C Florida Crushers(5:4)
Silver Semi Final 1  
Blue Storm    
12th Best Overall Record    
Sat 2:00 PM on 20A Blue Storm(8:4)  
Silver Quarterfinal #2  
SurgeU7 (Watt)  
13th Best Overall Record Sun 11:00 AM on 19D Florida Crushers(4:3)
Silver Division Championship Silver Division Champion
Beach Soccer Academy  
10th Best Overall Record  
Sat 2:00 PM on 20B Miami Lions FC Black(3:2)  
Silver Quarterfinal #3    
Miami Lions FC Black    
15th Best Overall Record    
Sun 9:30 AM on 19D Miami Lions FC Black(12:7)
Silver Semi Final 2
Miami Pinecrest Tigers  
11th Best Overall Record  
Sat 2:00 PM on 20C Super Kicks(7:1)
Silver Quarterfinal #3
Super Kicks
14th Best Overall Record Silver Division 3rd Place Match
Blue Storm
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 19C Super Kicks(4:3)
Silver Division 3rd Place Match Silver Division 3rd Place
 
 
Super Kicks
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Hammocks White
17th Best Overall Record
Mixed Nuts Sun 8:00 AM on 19A Hammocks White(7:3)
24th Best Overall Record Bronze Quarterfinal #1 Quarter Final #1 Winner
Sat 2:00 PM on 19E Mixed Nuts(7:0)  
Bronze Qualifying Match Qualfying Match Winner   Bronze Division Championship
Striker 3 v 3 Thunder Sun 9:30 AM on 19A South Texas Rebels-U7(5:4)
25th Best Overall Record Bronze Semi Final 1  
Striker Dragons    
20th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 19B South Texas Rebels-U7(7:1)  
Bronze Quarterfinal #2 Quarter Final #2 Winner  
South Texas Rebels-U7  
21st Best Overall Record Sun 11:00 AM on 19B South Texas Rebels-U7(7:6)
Bronze Division Championship Bronze Division Champion
Lutz Tigers  
18th Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 19C Lutz Tigers(8:1)  
Bronze Quarterfinal #3 Quarter Final #3 Winner  
Striker Pirates    
23rd Best Overall Record    
Sun 9:30 AM on 19B Lutz Tigers(6:5)
Bronze Semi Final 2
APFC  
19th Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 19D APFC(6:5)
Bronze Quarterfinal #4 Quarter Final #4 Winner
Dynamo Academy
22nd Best Overall Record Bronze Division 3rd Place Match
Hammocks White
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 19A Hammocks White(8:3)
Bronze Division 3rd Place Match Bronze Division 3rd Place
 
 
APFC
Semi Final #2 Losing Team

PRINT NEXT UP HOME
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***