Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 10 Boys Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 10 Boys Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017
Under 10 Boys Comp
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***

PRINT NEXT UP
Sunday 07:32 PM - Jul 30 2017
Group A Group B Group C Group D Group E
Palm Beach Heat (07B) (13966) The Strikers (13361) Orlando Avengers (16461) Big Tyme (16456) 2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
F7fusion (16610) Cape Landsharks (14913) Mini Manchester 2007 (12423) Thermo FC 07 (15574) Ocala Premier (17098)
Armada Elite (17051) J6 Blue (13878) B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014) Kraze Napoli (15546) Los Merengues (16936)
Miami Lakes United U10 Black Academy (15448) Cape United (16851) San Lorenzo FC (16860) Electro Wizards (16034) FC United (17401)
Spartan FC (17147) Mia San Mia 2007 Boys (16642) TFA U10 Elite Yellow (17301) Pizza Chop (17385) Sporting 816 - 2007 (17399)
Orlando Gold (17394) Powder Puffs (17377)

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Palm Beach Heat (07B) (13966)
9:3
3 / +6
4:3
3 / +1
4:4
1 / 0
12:1
3 / +11
10/+18
29
11
12WTWW
D
6
F7fusion (16610)
6:6
1 / 0
4:4
1 / 0
3:4
0 / -1
3:6
0 / -3
2/-4
16
20
12TLTL
P
21
Armada Elite (17051)
6:6
1 / 0
3:4
0 / -1
5:4
3 / +1
8:4
3 / +4
7/+4
22
18
LT34WW
P
12
Miami Lakes United U10 Black Academy (15448)
9:1
3 / +8
10:6
3 / +4
4:4
1 / 0
6:3
3 / +3
10/+15
29
14
TW34WW
D
7
Spartan FC (17147)
1:9
0 / -8
4:4
1 / 0
4:5
0 / -1
1:12
0 / -11
1/-20
10
30
LTLL56
P
22
Orlando Gold (17394)
3:9
0 / -6
6:10
0 / -4
4:3
3 / +1
4:8
0 / -4
3/-13
17
30
LWLL56
P
18
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
The Strikers (13361)
12:0
3 / +12
9:6
3 / +3
9:2
3 / +7
10:1
3 / +9
12/+31
40
9
12WWWW
P
4
Cape Landsharks (14913)
9:2
3 / +7
7:3
3 / +4
12:0
3 / +12
5:5
1 / 0
10/+23
33
10
12WTWW
P
5
J6 Blue (13878)
2:9
0 / -7
6:9
0 / -3
4:0
3 / +4
5:4
3 / +1
6/-5
17
22
LL34WW
P
16
Cape United (16851)
11:0
3 / +11
11:1
3 / +10
2:9
0 / -7
5:5
1 / 0
7/+14
29
15
LT34WW
P
11
Mia San Mia 2007 Boys (16642)
0:11
0 / -11
3:7
0 / -4
0:4
0 / -4
1:10
0 / -9
0/-28
4
32
LLLL56
D
24
Powder Puffs (17377)
0:12
0 / -12
1:11
0 / -10
0:12
0 / -12
4:5
0 / -1
0/-35
5
40
LLLL56
D
26
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP C POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Orlando Avengers (16461)
2:9
0 / -7
12:0
3 / +12
4:2
3 / +2
8:4
3 / +4
9/+11
26
15
1LWWW6
P
9
Mini Manchester 2007 (12423)
9:2
3 / +7
12:1
3 / +11
10:4
3 / +6
12:3
3 / +9
12/+33
43
10
W2WWW6
P
2
B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)
5:8
0 / -3
1:12
0 / -11
2:5
0 / -3
4:8
0 / -4
0/-21
12
33
LL3LL6
P
23
San Lorenzo FC (16860)
8:5
3 / +3
12:6
3 / +6
4:10
0 / -6
2:4
0 / -2
6/+1
26
25
LLW4W6
P
15
TFA U10 Elite Yellow (17301)
0:12
0 / -12
6:12
0 / -6
5:2
3 / +3
3:12
0 / -9
3/-24
14
38
LLWL56
P
20
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP D POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Big Tyme (16456)
7:2
3 / +5
9:1
3 / +8
12:0
3 / +12
12:0
3 / +12
12/+37
40
3
1WWWW6
P
1
Thermo FC 07 (15574)
2:7
0 / -5
5:4
3 / +1
12:0
3 / +12
12:0
3 / +12
9/+20
31
11
L2WWW6
P
8
Kraze Napoli (15546)
12:2
3 / +10
4:5
0 / -1
10:4
3 / +6
0:12
0 / -12
6/+3
26
23
LL3WW6
P
13
Electro Wizards (16034)
2:12
0 / -10
4:9
0 / -5
0:12
0 / -12
0:12
0 / -12
0/-39
6
45
LLL4L6
P
27
Pizza Chop (17385)
1:9
0 / -8
9:4
3 / +5
4:10
0 / -6
0:12
0 / -12
3/-21
14
35
LLLW56
P
19
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP E POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
10:5
3 / +5
11:1
3 / +10
11:0
3 / +11
9:3
3 / +6
12/+32
41
9
1WWWW6
P
3
Ocala Premier (17098)
5:10
0 / -5
4:6
0 / -2
8:5
3 / +3
2:7
0 / -5
3/-9
19
28
L2LWL6
P
17
Los Merengues (16936)
12:3
3 / +9
6:4
3 / +2
3:6
0 / -3
3:9
0 / -6
6/+2
24
22
LW3WL6
P
14
FC United (17401)
3:12
0 / -9
4:11
0 / -7
5:8
0 / -3
0:11
0 / -11
0/-30
12
42
LLL4L6
P
25
Sporting 816 - 2007 (17399)
1:11
0 / -10
11:4
3 / +7
6:3
3 / +3
7:2
3 / +5
9/+5
25
20
LWWW56
P
10
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Friday 8:00 AM17DLos Merengues (16936)
12 : 3
FC United (17401)
Friday 8:00 AM19A2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
10 : 5
Ocala Premier (17098)
Friday 8:30 AM19CKraze Napoli (15546)
12 : 2
Electro Wizards (16034)
Friday 8:30 AM19FBig Tyme (16456)
7 : 2
Thermo FC 07 (15574)
Friday 9:00 AM17DLos Merengues (16936)
6 : 4
Ocala Premier (17098)
Friday 9:00 AM19ASporting 816 - 2007 (17399)
1 : 11
2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
Friday 9:30 AM17DKraze Napoli (15546)
4 : 5
Thermo FC 07 (15574)
Friday 9:30 AM19APizza Chop (17385)
1 : 9
Big Tyme (16456)
Friday 10:00 AM17DFC United (17401)
4 : 11
Sporting 816 - 2007 (17399)
Friday 10:30 AM19AElectro Wizards (16034)
4 : 9
Pizza Chop (17385)
Friday 11:00 AM19BB.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)
5 : 8
San Lorenzo FC (16860)
Friday 11:00 AM19COrlando Avengers (16461)
2 : 9
Mini Manchester 2007 (12423)
Friday 11:30 AM17DMiami Lakes United U10 Black Academy (15448)
9 : 1
Spartan FC (17147)
Friday 11:30 AM19AArmada Elite (17051)
6 : 6
F7fusion (16610)
Friday 11:30 AM19BOrlando Gold (17394)
3 : 9
Palm Beach Heat (07B) (13966)
Friday 12:00 PM19BB.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)
1 : 12
Mini Manchester 2007 (12423)
Friday 12:00 PM19CTFA U10 Elite Yellow (17301)
0 : 12
Orlando Avengers (16461)
Friday 12:30 PM17BPowder Puffs (17377)
0 : 12
The Strikers (13361)
Friday 12:30 PM17CJ6 Blue (13878)
2 : 9
Cape Landsharks (14913)
Friday 12:30 PM17DCape United (16851)
11 : 0
Mia San Mia 2007 Boys (16642)
Friday 1:00 PM17AF7fusion (16610)
4 : 4
Spartan FC (17147)
Friday 1:00 PM19AOrlando Gold (17394)
6 : 10
Miami Lakes United U10 Black Academy (15448)
Friday 1:00 PM19BArmada Elite (17051)
3 : 4
Palm Beach Heat (07B) (13966)
Friday 1:00 PM19CSan Lorenzo FC (16860)
12 : 6
TFA U10 Elite Yellow (17301)
Friday 2:00 PM17DCape Landsharks (14913)
7 : 3
Mia San Mia 2007 Boys (16642)
Friday 2:00 PM19APowder Puffs (17377)
1 : 11
Cape United (16851)
Friday 2:00 PM19BJ6 Blue (13878)
6 : 9
The Strikers (13361)
Saturday 8:30 AM17DTFA U10 Elite Yellow (17301)
5 : 2
B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)
Saturday 8:30 AM19AMini Manchester 2007 (12423)
10 : 4
San Lorenzo FC (16860)
Saturday 9:00 AM17DOcala Premier (17098)
8 : 5
FC United (17401)
Saturday 9:00 AM17ESporting 816 - 2007 (17399)
6 : 3
Los Merengues (16936)
Saturday 9:00 AM19ACape United (16851)
2 : 9
The Strikers (13361)
Saturday 9:00 AM19BMia San Mia 2007 Boys (16642)
0 : 4
J6 Blue (13878)
Saturday 9:00 AM19FCape Landsharks (14913)
12 : 0
Powder Puffs (17377)
Saturday 9:30 AM17DSan Lorenzo FC (16860)
2 : 4
Orlando Avengers (16461)
Saturday 9:30 AM17EMini Manchester 2007 (12423)
12 : 3
TFA U10 Elite Yellow (17301)
Saturday 10:30 AM17DOcala Premier (17098)
2 : 7
Sporting 816 - 2007 (17399)
Saturday 10:30 AM17EOrlando Avengers (16461)
8 : 4
B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)
Saturday 10:30 AM19AFC United (17401)
0 : 11
2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
Saturday 11:30 AM17EMiami Lakes United U10 Black Academy (15448)
4 : 4
Palm Beach Heat (07B) (13966)
Saturday 11:30 AM19B2007 La Academia 2M12 U10 (16704)
9 : 3
Los Merengues (16936)
Saturday 11:30 AM19CJ6 Blue (13878)
5 : 4
Powder Puffs (17377)
Saturday 11:30 AM19ECape United (16851)
5 : 5
Cape Landsharks (14913)
Saturday 11:30 AM19FMia San Mia 2007 Boys (16642)
1 : 10
The Strikers (13361)
Saturday 12:00 PM17DSpartan FC (17147)
4 : 5
Armada Elite (17051)
Saturday 12:00 PM19AF7fusion (16610)
3 : 4
Orlando Gold (17394)
Saturday 12:00 PM19BThermo FC 07 (15574)
12 : 0
Electro Wizards (16034)
Saturday 12:30 PM19APizza Chop (17385)
4 : 10
Kraze Napoli (15546)
Saturday 1:00 PM19BArmada Elite (17051)
8 : 4
Orlando Gold (17394)
Saturday 1:00 PM19CSpartan FC (17147)
1 : 12
Palm Beach Heat (07B) (13966)
Saturday 1:00 PM19DElectro Wizards (16034)
0 : 12
Big Tyme (16456)
Saturday 1:00 PM19FMiami Lakes United U10 Black Academy (15448)
6 : 3
F7fusion (16610)
Saturday 1:30 PM19EThermo FC 07 (15574)
12 : 0
Pizza Chop (17385)
Saturday 2:00 PM19ABig Tyme (16456)
12 : 0
Kraze Napoli (15546)

27teamGSB 8-8-11
 
 Quarterfinals Semi Finals
Big Tyme (16456)
Best Overall Record
Sun 8:30 AM on 19B Big Tyme (16456)(7:4)
Gold Quarterfinal #1  
Thermo FC 07 (15574)   Gold Division Championship
8th Best Overall Record Sun 11:00 AM on 17D Big Tyme (16456)(8:4)
The Strikers (13361) Gold Semi Final 1  
4th Best Overall Record    
Sun 8:30 AM on 19A The Strikers (13361)(4:3)  
Gold Quarterfinal #2  
Cape Landsharks (14913)  
5th Best Overall Record  
Sun 12:30 PM on 17D Big Tyme (16456)(8:6)
Gold Division Championship Gold Division Champion
Mini Manchester 2007 (12423)  
2nd Best Overall Record  
Sun 8:30 AM on 17D Mini Manchester 2007 (12423)(9:3)  
Gold Quarterfinal #3    
Miami Lakes United U10 Black Academy (15448)    
7th Best Overall Record    
Sun 11:00 AM on 17E Palm Beach Heat (07B) (13966)(5:4)
Gold Semi Final 2
2007 La Academia 2M12 U10 (16704)  
3rd Best Overall Record  
Sun 8:30 AM on 17E Palm Beach Heat (07B) (13966)(9:2)
Gold Quarterfinal #4
Palm Beach Heat (07B) (13966)
6th Best Overall Record Gold Division 3rd Place Match
The Strikers (13361)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 12:30 PM on 19B Mini Manchester 2007 (12423)(5:4)
Gold Division 3rd Place Match Gold Division 3rd Place
 
 
Mini Manchester 2007 (12423)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Orlando Avengers (16461)
9th Best Overall Record
Sun 9:00 AM on 19B Orlando Avengers (16461)(7:2)
Silver Quarterfinal #1  
J6 Blue (13878)  
16th Best Overall Record   Silver Division Championship
Sun 11:30 AM on 19F Armada Elite (17051)(5:4)
Silver Semi Final 1  
Armada Elite (17051)    
12th Best Overall Record    
Sun 9:00 AM on 19A Armada Elite (17051)(6:3)  
Silver Quarterfinal #2  
Kraze Napoli (15546)  
13th Best Overall Record Sun 1:00 PM on 19B Los Merengues (16936)(7:1)
Silver Division Championship Silver Division Champion
Sporting 816 - 2007 (17399)  
10th Best Overall Record  
Sun 9:00 AM on 17D Sporting 816 - 2007 (17399)(7:6)  
Silver Quarterfinal #3    
San Lorenzo FC (16860)    
15th Best Overall Record    
Sun 11:30 AM on 19C Los Merengues (16936)(5:4)
Silver Semi Final 2
Cape United (16851)  
11th Best Overall Record  
Sun 9:00 AM on 17E Los Merengues (16936)(8:2)
Silver Quarterfinal #3
Los Merengues (16936)
14th Best Overall Record Silver Division 3rd Place Match
Orlando Avengers (16461)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 1:00 PM on 19C Orlando Avengers (16461)(10:5)
Silver Division 3rd Place Match Silver Division 3rd Place
 
 
Sporting 816 - 2007 (17399)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Ocala Premier (17098)
17th Best Overall Record
Mia San Mia 2007 Boys (16642) Sun 9:30 AM on 19B Ocala Premier (17098)(8:2)
24th Best Overall Record Bronze Quarterfinal #1 Quarter Final #1 Winner
Sun 8:00 AM on 17E Mia San Mia 2007 Boys (16642)(6:5)  
Bronze Qualifying Match #3 Qualfying Match #3 Winner   Bronze Division Championship
FC United (17401) Sun 12:00 PM on 19E F7fusion (16610)(4:2)
25th Best Overall Record Bronze Semi Final 1  
F7fusion (16610)    
20th Best Overall Record    
Sun 9:30 AM on 19A F7fusion (16610)(12:4)  
Bronze Quarterfinal #2 Quarter Final #2 Winner  
TFA U10 Elite Yellow (17301)  
21st Best Overall Record Sun 1:30 PM on 17D F7fusion (16610)(7:6)
Bronze Division Championship Bronze Division Champion
Orlando Gold (17394)  
18th Best Overall Record  
B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014) Sun 9:30 AM on 17D Orlando Gold (17394)(9:1)  
23rd Best Overall Record Bronze Quarterfinal #3 Quarter Final #3 Winner  
Sun 8:00 AM on 19A B.S.A.U10 - Sergi Roberto (17014)(9:1)    
Bronze Qualifying Match #2 Qualfying Match #2 Winner    
Powder Puffs (17377) Sun 12:00 PM on 19F Orlando Gold (17394)(10:1)
26th Best Overall Record Bronze Semi Final 2
Pizza Chop (17385)  
19th Best Overall Record  
Spartan FC (17147) Sun 9:30 AM on 17E Spartan FC (17147)(7:6)
22nd Best Overall Record Bronze Quarterfinal #4 Quarter Final #4 Winner
Sun 8:00 AM on 19B Spartan FC (17147)(8:3)
Bronze Qualifying Match #1 Qualfying Match #1 Winner Bronze Division 3rd Place Match
Electro Wizards (16034)
27th Best Overall Record Ocala Premier (17098)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 1:30 PM on 19B Ocala Premier (17098)(9:8)
Bronze Division 3rd Place Match Bronze Division 3rd Place
 
 
Spartan FC (17147)
Semi Final #2 Losing Team

PRINT NEXT UP
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***