Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 14 Boys Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 14 Boys Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017
Under 14 Boys Comp
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***

PRINT NEXT UP
Sunday 06:25 PM - Jul 30 2017
Group A Group B
Beitar Jerusalem (16894) Pumas United (16740)
FabFive (16344) Golden Boys (17238)
West Orange Stars (12250) White Bullets (17043)
Blue Nation (10511) Clermont Crush (16567)
Arsenal U14 (16801) Gunners SSFC 03 Boys (14924)
Mia San Mia 2003 Boys (16640) QuickFire (16838)

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Beitar Jerusalem (16894)
12:1
3 / +11
2:6
0 / -4
6:4
3 / +2
12:2
3 / +10
9/+19
32
13
12LWWW
V
4
FabFive (16344)
5:12
0 / -7
5:2
3 / +3
11:3
3 / +8
5:9
0 / -4
6/0
26
26
12LLWW
P
6
West Orange Stars (12250)
12:5
3 / +7
6:2
3 / +4
12:3
3 / +9
11:1
3 / +10
12/+30
41
11
WW34WW
P
1
Blue Nation (10511)
12:3
3 / +9
6:3
3 / +3
4:6
0 / -2
9:5
3 / +4
9/+14
31
17
LW34WW
V
5
Arsenal U14 (16801)
3:12
0 / -9
2:5
0 / -3
3:12
0 / -9
2:12
0 / -10
0/-31
10
41
LLLL56
D
11
Mia San Mia 2003 Boys (16640)
1:12
0 / -11
3:6
0 / -3
3:11
0 / -8
1:11
0 / -10
0/-32
8
40
LLLL56
D
12
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Pumas United (16740)
12:0
3 / +12
7:4
3 / +3
10:3
3 / +7
11:3
3 / +8
12/+30
40
10
12WWWW
D
2
Golden Boys (17238)
8:1
3 / +7
10:2
3 / +8
10:3
3 / +7
6:1
3 / +5
12/+27
34
7
12WWWW
D
3
White Bullets (17043)
1:8
0 / -7
4:7
0 / -3
6:7
0 / -1
9:8
3 / +1
3/-10
20
30
LL34LW
P
9
Clermont Crush (16567)
4:4
1 / 0
9:7
3 / +2
3:10
0 / -7
1:6
0 / -5
4/-10
17
27
LL34TW
D
7
Gunners SSFC 03 Boys (14924)
4:4
1 / 0
2:10
0 / -8
7:6
3 / +1
3:11
0 / -8
4/-15
16
31
LLWT56
D
8
QuickFire (16838)
0:12
0 / -12
7:9
0 / -2
3:10
0 / -7
8:9
0 / -1
0/-22
18
40
LLLL56
P
10
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Friday 8:00 AM16DWest Orange Stars (12250)
12 : 5
FabFive (16344)
Friday 8:00 AM16EMia San Mia 2003 Boys (16640)
1 : 12
Beitar Jerusalem (16894)
Friday 8:00 AM18DBlue Nation (10511)
12 : 3
Arsenal U14 (16801)
Friday 8:30 AM16DQuickFire (16838)
0 : 12
Pumas United (16740)
Friday 8:30 AM18DWhite Bullets (17043)
1 : 8
Golden Boys (17238)
Friday 8:30 AM18EClermont Crush (16567)
4 : 4
Gunners SSFC 03 Boys (14924)
Friday 9:30 AM16DWest Orange Stars (12250)
6 : 2
Beitar Jerusalem (16894)
Friday 9:30 AM18DMia San Mia 2003 Boys (16640)
3 : 6
Blue Nation (10511)
Friday 9:30 AM18EFabFive (16344)
5 : 2
Arsenal U14 (16801)
Friday 10:00 AM16DWhite Bullets (17043)
4 : 7
Pumas United (16740)
Friday 10:00 AM18DQuickFire (16838)
7 : 9
Clermont Crush (16567)
Friday 10:00 AM18EGolden Boys (17238)
10 : 2
Gunners SSFC 03 Boys (14924)
Saturday 11:30 AM16DArsenal U14 (16801)
3 : 12
West Orange Stars (12250)
Saturday 11:30 AM16EFabFive (16344)
11 : 3
Mia San Mia 2003 Boys (16640)
Saturday 11:30 AM18DBlue Nation (10511)
4 : 6
Beitar Jerusalem (16894)
Saturday 12:00 PM16DClermont Crush (16567)
3 : 10
Pumas United (16740)
Saturday 12:00 PM16EGunners SSFC 03 Boys (14924)
7 : 6
White Bullets (17043)
Saturday 12:00 PM16FGolden Boys (17238)
10 : 3
QuickFire (16838)
Saturday 1:00 PM16DWest Orange Stars (12250)
11 : 1
Mia San Mia 2003 Boys (16640)
Saturday 1:00 PM16EArsenal U14 (16801)
2 : 12
Beitar Jerusalem (16894)
Saturday 1:00 PM16FBlue Nation (10511)
9 : 5
FabFive (16344)
Saturday 1:30 PM16CClermont Crush (16567)
1 : 6
Golden Boys (17238)
Saturday 1:30 PM16EWhite Bullets (17043)
9 : 8
QuickFire (16838)
Saturday 1:30 PM16FGunners SSFC 03 Boys (14924)
3 : 11
Pumas United (16740)

12teamGS 66
 
 Quarterfinals Semi Finals
West Orange Stars (12250)
Best Overall Record
  Gold Division Championship
Sun 9:30 AM on 18E West Orange Stars (12250)(5:4)
Beitar Jerusalem (16894) Gold Semi Final 1  
4th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 16F Blue Nation (10511)(6:5)  
Gold Quarterfinal #1  
Blue Nation (10511)  
5th Best Overall Record  
Sun 11:00 AM on 16F West Orange Stars (12250)(4:3)
Gold Division Championship Gold Division Champion
 
 
Pumas United (16740)  
2nd Best Overall Record  
   
   
Sun 9:30 AM on 18F Golden Boys (17238)(11:4)
Gold Semi Final 2
Golden Boys (17238)  
3rd Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 16E Golden Boys (17238)(12:2)
Gold Quarterfinal #2
FabFive (16344)
6th Best Overall Record Gold Division 3rd Place Match
Blue Nation (10511)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 16C Blue Nation (10511)(6:5)
Gold Division 3rd Place Match Gold Division 3rd Place
 
 
Pumas United (16740)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Clermont Crush (16567)
7th Best Overall Record
  Silver Division Championship
Sun 9:30 AM on 18C Clermont Crush (16567)(11:4)
QuickFire (16838) Silver Semi Final 1  
10th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 16D QuickFire (16838)(10:1)  
Silver Quarterfinal #1  
Arsenal U14 (16801)  
11th Best Overall Record  
Sun 12:00 PM on 18B White Bullets (17043)(8:3)
Silver Division Championship Silver Division Champion
 
 
Gunners SSFC 03 Boys (14924)  
8th Best Overall Record  
   
   
Sun 9:30 AM on 18B White Bullets (17043)(8:1)
Silver Semi Final 2
White Bullets (17043)  
9th Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 18D White Bullets (17043)(5:3)
Silver Quarterfinal #2
Mia San Mia 2003 Boys (16640)
12th Best Overall Record Silver Division 3rd Place Match
QuickFire (16838)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 12:00 PM on 18E Gunners SSFC 03 Boys (14924)(8:5)
Silver Division 3rd Place Match Silver Division 3rd Place
 
 
Gunners SSFC 03 Boys (14924)
Semi Final #2 Losing Team

PRINT NEXT UP
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***