Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Adult Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Adult Comp
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017
Adult Comp
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***

PRINT NEXT UP
Sunday 06:36 PM - Jul 30 2017
Group A Group B Group C
Blue Team (14140) TWSA Elite (14414) United (16367)
Alumni Tigers (17143) Lightning (10001) Englewood 69ers (16953)
Davenport FC (15376) TFC (17112) Three Lions (17004)
Kroos Control (17188) Williston Futbol Club (WFC) (16651) Hoosier Daddy (17333)
Adi-Rolf (14597) Acosta Academy (14986) North Florida FC (17153)
Whidbey Mussel FC (17397) HBI (17361) 3v3 Tigers (17144)

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Blue Team (14140)
6:2
3 / +4
4:3
3 / +1
7:3
3 / +4
5:4
3 / +1
12/+10
22
12
12WWWW
P
3
Alumni Tigers (17143)
3:7
0 / -4
6:6
1 / 0
4:10
0 / -6
3:10
0 / -7
1/-17
16
33
12LLTL
P
16
Davenport FC (15376)
7:3
3 / +4
3:4
0 / -1
8:7
3 / +1
7:2
3 / +5
9/+9
25
16
LW34WW
P
5
Kroos Control (17188)
3:5
0 / -2
4:4
1 / 0
3:7
0 / -4
10:3
3 / +7
4/+1
20
19
LW34LT
M3
9
Adi-Rolf (14597)
5:3
3 / +2
6:6
1 / 0
7:8
0 / -1
4:5
0 / -1
4/0
22
22
LTLW56
M3
10
Whidbey Mussel FC (17397)
2:6
0 / -4
4:4
1 / 0
10:4
3 / +6
2:7
0 / -5
4/-3
18
21
LWLT56
M3
11
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
TWSA Elite (14414)
12:2
3 / +10
8:3
3 / +5
8:4
3 / +4
4:3
3 / +1
12/+20
32
12
12WWWW
D
2
Lightning (10001)
8:2
3 / +6
5:4
3 / +1
11:6
3 / +5
12:0
3 / +12
12/+24
36
12
12WWWW
D
1
TFC (17112)
2:8
0 / -6
3:8
0 / -5
2:11
0 / -9
5:7
0 / -2
0/-22
12
34
LL34LL
P
18
Williston Futbol Club (WFC) (16651)
1:5
0 / -4
10:2
3 / +8
4:8
0 / -4
0:12
0 / -12
3/-12
15
27
LL34LW
V
12
Acosta Academy (14986)
5:1
3 / +4
4:5
0 / -1
11:2
3 / +9
3:4
0 / -1
6/+11
23
12
LLWW56
P
8
HBI (17361)
2:12
0 / -10
2:10
0 / -8
6:11
0 / -5
7:5
3 / +2
3/-21
17
38
LLWL56
V
13
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP C POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
United (16367)
2:2
1 / 0
8:4
3 / +4
5:5
1 / 0
12:2
3 / +10
8/+14
27
13
12WTWT
P
7
Englewood 69ers (16953)
4:8
0 / -4
6:6
1 / 0
1:1
1 / 0
6:7
0 / -1
2/-5
17
22
12LLTT
D
14
Three Lions (17004)
8:4
3 / +4
4:8
0 / -4
9:4
3 / +5
7:4
3 / +3
9/+8
28
20
LW34WW
P
6
Hoosier Daddy (17333)
10:1
3 / +9
5:2
3 / +3
5:5
1 / 0
7:6
3 / +1
10/+13
27
14
TW34WW
P
4
North Florida FC (17153)
1:10
0 / -9
6:6
1 / 0
4:9
0 / -5
2:12
0 / -10
1/-24
13
37
LTLL56
P
17
3v3 Tigers (17144)
2:2
1 / 0
2:5
0 / -3
1:1
1 / 0
4:7
0 / -3
2/-6
9
15
TTLL56
D
15
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Saturday 8:00 AM25B3v3 Tigers (17144)
2 : 2
United (16367)
Saturday 8:00 AM25CThree Lions (17004)
8 : 4
Englewood 69ers (16953)
Saturday 8:00 AM25DHoosier Daddy (17333)
10 : 1
North Florida FC (17153)
Saturday 8:30 AM25BHBI (17361)
2 : 12
TWSA Elite (14414)
Saturday 8:30 AM25CTFC (17112)
2 : 8
Lightning (10001)
Saturday 8:30 AM25DWilliston Futbol Club (WFC) (16651)
1 : 5
Acosta Academy (14986)
Saturday 9:00 AM25BWhidbey Mussel FC (17397)
2 : 6
Blue Team (14140)
Saturday 9:00 AM25CDavenport FC (15376)
7 : 3
Alumni Tigers (17143)
Saturday 9:00 AM25DKroos Control (17188)
3 : 5
Adi-Rolf (14597)
Saturday 10:30 AM25BThree Lions (17004)
4 : 8
United (16367)
Saturday 10:30 AM25C3v3 Tigers (17144)
2 : 5
Hoosier Daddy (17333)
Saturday 10:30 AM25DEnglewood 69ers (16953)
6 : 6
North Florida FC (17153)
Saturday 11:00 AM25BTFC (17112)
3 : 8
TWSA Elite (14414)
Saturday 11:00 AM25CHBI (17361)
2 : 10
Williston Futbol Club (WFC) (16651)
Saturday 11:00 AM25DLightning (10001)
5 : 4
Acosta Academy (14986)
Saturday 11:30 AM25BDavenport FC (15376)
3 : 4
Blue Team (14140)
Saturday 11:30 AM25CWhidbey Mussel FC (17397)
4 : 4
Kroos Control (17188)
Saturday 11:30 AM25DAlumni Tigers (17143)
6 : 6
Adi-Rolf (14597)
Saturday 12:30 PM25BEnglewood 69ers (16953)
1 : 1
3v3 Tigers (17144)
Saturday 12:30 PM25CNorth Florida FC (17153)
4 : 9
Three Lions (17004)
Saturday 12:30 PM25DHoosier Daddy (17333)
5 : 5
United (16367)
Saturday 1:00 PM25BLightning (10001)
11 : 6
HBI (17361)
Saturday 1:00 PM25CAcosta Academy (14986)
11 : 2
TFC (17112)
Saturday 1:00 PM25DWilliston Futbol Club (WFC) (16651)
4 : 8
TWSA Elite (14414)
Saturday 1:30 PM25BAlumni Tigers (17143)
4 : 10
Whidbey Mussel FC (17397)
Saturday 1:30 PM25CAdi-Rolf (14597)
7 : 8
Davenport FC (15376)
Saturday 1:30 PM25DKroos Control (17188)
3 : 7
Blue Team (14140)
Sunday 8:00 AM18AWilliston Futbol Club (WFC) (16651)
0 : 12
Lightning (10001)
Sunday 8:00 AM25AAcosta Academy (14986)
3 : 4
TWSA Elite (14414)
Sunday 8:00 AM25BKroos Control (17188)
10 : 3
Alumni Tigers (17143)
Sunday 8:00 AM25CAdi-Rolf (14597)
4 : 5
Blue Team (14140)
Sunday 8:00 AM25DDavenport FC (15376)
7 : 2
Whidbey Mussel FC (17397)
Sunday 8:30 AM25AHoosier Daddy (17333)
7 : 6
Englewood 69ers (16953)
Sunday 8:30 AM25BNorth Florida FC (17153)
2 : 12
United (16367)
Sunday 8:30 AM25CThree Lions (17004)
7 : 4
3v3 Tigers (17144)
Sunday 8:30 AM25DTFC (17112)
5 : 7
HBI (17361)

17teamBGS 665
 
 Quarterfinals Semi Finals
Lightning (10001)
Best Overall Record
  Gold Division Championship
Sun 11:30 AM on 18B Lightning (10001)(4:3)
Hoosier Daddy (17333) Gold Semi Final 1  
4th Best Overall Record    
Sun 10:00 AM on 18B Davenport FC (15376)(5:3)  
Gold Quarterfinal #1  
Davenport FC (15376)  
5th Best Overall Record  
Sun 12:30 PM on 18A Lightning (10001)(6:1)
Gold Division Championship Gold Division Champion
 
 
TWSA Elite (14414)  
2nd Best Overall Record  
   
   
Sun 11:30 AM on 18A Blue Team (14140)(10:2)
Gold Semi Final 2
Blue Team (14140)  
3rd Best Overall Record  
Sun 10:00 AM on 18A Blue Team (14140)(6:3)
Gold Quarterfinal #2
Three Lions (17004)
6th Best Overall Record Gold Division 3rd Place Match
Davenport FC (15376)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 12:30 PM on 18B Davenport FC (15376)(5:4)
Gold Division 3rd Place Match Gold Division 3rd Place
 
 
TWSA Elite (14414)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
United (16367)
7th Best Overall Record
  Silver Division Championship
Sun 11:30 AM on 25A United (16367)(7:4)
Adi-Rolf (14597) Silver Semi Final 1  
10th Best Overall Record    
Sun 10:00 AM on 25A Adi-Rolf (14597)(5:4)  
Silver Quarterfinal #1  
Whidbey Mussel FC (17397)  
11th Best Overall Record  
Sun 12:30 PM on 25B United (16367)(8:7)
Silver Division Championship Silver Division Champion
 
 
Acosta Academy (14986)  
8th Best Overall Record  
   
   
Sun 11:30 AM on 25B Kroos Control (17188)(6:4)
Silver Semi Final 2
Kroos Control (17188)  
9th Best Overall Record  
Sun 10:00 AM on 25B Kroos Control (17188)(9:2)
Silver Quarterfinal #2
Williston Futbol Club (WFC) (16651)
12th Best Overall Record Silver Division 3rd Place Match
Adi-Rolf (14597)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 12:30 PM on 25A Adi-Rolf (14597)(6:0)
Silver Division 3rd Place Match Silver Division 3rd Place
 
 
Acosta Academy (14986)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
HBI (17361)
13th Best Overall Record
  Bronze Division Championship
Sun 11:30 AM on 25C HBI (17361)(5:4)
Alumni Tigers (17143) Bronze Semi Final 1  
16th Best Overall Record    
Sun 10:00 AM on 25C Alumni Tigers (17143)(7:6)  
Bronze Quarterfinal #1  
North Florida FC (17153)  
17th Best Overall Record  
Sun 12:30 PM on 25D Englewood 69ers (16953)(3:0)
Bronze Division Championship Bronze Division Champion
 
 
Englewood 69ers (16953)  
14th Best Overall Record  
   
   
Sun 11:30 AM on 25D Englewood 69ers (16953)(4:2)
Bronze Semi Final 2
3v3 Tigers (17144)  
15th Best Overall Record  
Sun 10:00 AM on 25D 3v3 Tigers (17144)(7:4)
Bronze Quarterfinal #2
TFC (17112)
18th Best Overall Record Bronze Division 3rd Place Match
Alumni Tigers (17143)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 12:30 PM on 25C 3v3 Tigers (17144)(11:2)
Bronze Division 3rd Place Match Bronze Division 3rd Place
 
 
3v3 Tigers (17144)
Semi Final #2 Losing Team

PRINT NEXT UP
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***