Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 8 Boys Open
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017 Under 8 Boys Open
Challenge Sports 3v3 National Championship July 28 - July 30, 2017
Under 8 Boys Open
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***

PRINT NEXT UP
Sunday 05:30 PM - Jul 30 2017
Group A Group B Group C Group D
4Horsemen (15229) 2009 La Academia 2M12 U8 (16118) Atletico F.C.U8 (16438) Gunners F.C. 2009-2010 (16652)
The Dutch Lions FC (16689) Plant City Lancers 2009 (16495) Stovi Stars 09 Red (16930) Ocala Junior Strikers (17137)
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012) Rayaditos FC (15941) SC United (16435) Rockin Manchesters (14893)
Beastmode Ballers (16841) Lake County Fire (16973) Saint Cloud United (17349) Swat FC (16048)
FC Dallas Laredo 2009 (16922) OC Lions (17337) Nona Soccer Academy Black 2009 (17092) NWRAA U8 Boys State Games (17392)

GROUP A POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
4Horsemen (15229)
12:1
3 / +11
7:1
3 / +6
12:3
3 / +9
6:5
3 / +1
12/+27
37
10
1WWWW
P
2
The Dutch Lions FC (16689)
1:12
0 / -11
1:12
0 / -11
1:7
0 / -6
2:2
1 / 0
1/-28
5
33
L2LLT
D
18
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
12:4
3 / +8
12:1
3 / +11
12:2
3 / +10
5:6
0 / -1
9/+28
41
13
LW3WW
P
4
Beastmode Ballers (16841)
4:12
0 / -8
5:2
3 / +3
7:1
3 / +6
3:12
0 / -9
6/-8
19
27
LWL4W
P
13
FC Dallas Laredo 2009 (16922)
1:7
0 / -6
2:5
0 / -3
2:12
0 / -10
2:2
1 / 0
1/-19
7
26
LTLL5
D
17
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP B POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
10:2
3 / +8
9:5
3 / +4
12:4
3 / +8
12:1
3 / +11
12/+31
43
12
1WWWW
P
1
Plant City Lancers 2009 (16495)
2:10
0 / -8
4:6
0 / -2
12:0
3 / +12
4:4
1 / 0
4/+2
22
20
L2LWT
P
14
Rayaditos FC (15941)
11:0
3 / +11
6:4
3 / +2
4:12
0 / -8
6:7
0 / -1
6/+4
27
23
LW3WL
P
10
Lake County Fire (16973)
0:11
0 / -11
1:12
0 / -11
0:12
0 / -12
1:12
0 / -11
0/-45
2
47
LLL4L
P
20
OC Lions (17337)
5:9
0 / -4
12:1
3 / +11
7:6
3 / +1
4:4
1 / 0
7/+8
28
20
LTWW5
P
7
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP C POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Atletico F.C.U8 (16438)
5:6
0 / -1
5:5
1 / 0
9:2
3 / +7
3:2
3 / +1
7/+7
22
15
1LWWT
P
8
Stovi Stars 09 Red (16930)
6:5
3 / +1
8:4
3 / +4
10:0
3 / +10
5:7
0 / -2
9/+13
29
16
W2WWL
P
5
SC United (16435)
10:2
3 / +8
4:8
0 / -4
0:7
0 / -7
2:3
0 / -1
3/-4
16
20
LL3WL
P
15
Saint Cloud United (17349)
2:10
0 / -8
3:9
0 / -6
0:10
0 / -10
2:9
0 / -7
0/-31
7
38
LLL4L
P
19
Nona Soccer Academy Black 2009 (17092)
5:5
1 / 0
9:3
3 / +6
7:0
3 / +7
7:5
3 / +2
10/+15
28
13
TWWW5
P
3
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
GROUP D POOL GAME RESULTS
Team
Game 1
Game 2
Game 3
Game 4
Total
Goals
Scored
Goals
Allowed
H2H
Rank in
Group
M
O
Rank
Overall
ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD ScorePts/GD
Gunners F.C. 2009-2010 (16652)
4:8
0 / -4
11:5
3 / +6
5:6
0 / -1
6:1
3 / +5
6/+6
26
20
1LLWW
M3
9
Ocala Junior Strikers (17137)
8:4
3 / +4
9:2
3 / +7
2:5
0 / -3
7:4
3 / +3
9/+11
26
15
W2WLW
P
6
Rockin Manchesters (14893)
8:5
3 / +3
2:9
0 / -7
6:5
3 / +1
4:6
0 / -2
6/-5
20
25
WL3WL
M3
12
Swat FC (16048)
5:8
0 / -3
6:5
3 / +1
5:2
3 / +3
1:6
0 / -5
6/-4
17
21
LWL4W
M3
11
NWRAA U8 Boys State Games (17392)
5:11
0 / -6
5:6
0 / -1
6:4
3 / +2
4:7
0 / -3
3/-8
20
28
LLWL5
P
16
MO: P=points, V=2way head to head, M#=multi tie # teams or H2H, D=goal differential, G=goals scored/allowed MG=mini game req
3 points for a win, 1 points for a tie, 0 for a loss and no extra goal diff for shutout. Max goal diff of 12
POOL GAME SCHEDULE AND RESULTS
Day/TimeFieldHome
Score
Home : Visitor
Visitor
Friday 8:00 AM20E4Horsemen (15229)
12 : 1
The Dutch Lions FC (16689)
Friday 8:00 AM20FB.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
12 : 4
Beastmode Ballers (16841)
Friday 9:00 AM20EFC Dallas Laredo 2009 (16922)
1 : 7
4Horsemen (15229)
Friday 9:00 AM20FB.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
12 : 1
The Dutch Lions FC (16689)
Friday 10:00 AM20EBeastmode Ballers (16841)
5 : 2
FC Dallas Laredo 2009 (16922)
Friday 11:30 AM20AAtletico F.C.U8 (16438)
5 : 6
Stovi Stars 09 Red (16930)
Friday 11:30 AM20BSC United (16435)
10 : 2
Saint Cloud United (17349)
Friday 11:30 AM20C2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
10 : 2
Plant City Lancers 2009 (16495)
Friday 11:30 AM20DRayaditos FC (15941)
11 : 0
Lake County Fire (16973)
Friday 11:30 AM20EGunners F.C. 2009-2010 (16652)
4 : 8
Ocala Junior Strikers (17137)
Friday 11:30 AM20FRockin Manchesters (14893)
8 : 5
Swat FC (16048)
Friday 12:30 PM20ANona Soccer Academy Black 2009 (17092)
5 : 5
Atletico F.C.U8 (16438)
Friday 12:30 PM20BSC United (16435)
4 : 8
Stovi Stars 09 Red (16930)
Friday 12:30 PM20COC Lions (17337)
5 : 9
2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
Friday 12:30 PM20DRayaditos FC (15941)
6 : 4
Plant City Lancers 2009 (16495)
Friday 12:30 PM20ENWRAA U8 Boys State Games (17392)
5 : 11
Gunners F.C. 2009-2010 (16652)
Friday 12:30 PM20FRockin Manchesters (14893)
2 : 9
Ocala Junior Strikers (17137)
Friday 1:30 PM20DSaint Cloud United (17349)
3 : 9
Nona Soccer Academy Black 2009 (17092)
Friday 1:30 PM20ESwat FC (16048)
6 : 5
NWRAA U8 Boys State Games (17392)
Friday 1:30 PM20FLake County Fire (16973)
1 : 12
OC Lions (17337)
Saturday 8:30 AM20E2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
12 : 4
Rayaditos FC (15941)
Saturday 9:30 AM20DPlant City Lancers 2009 (16495)
12 : 0
Lake County Fire (16973)
Saturday 9:30 AM20EOC Lions (17337)
7 : 6
Rayaditos FC (15941)
Saturday 10:00 AM20FGunners F.C. 2009-2010 (16652)
5 : 6
Rockin Manchesters (14893)
Saturday 11:00 AM20ELake County Fire (16973)
1 : 12
2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
Saturday 11:00 AM20FPlant City Lancers 2009 (16495)
4 : 4
OC Lions (17337)
Saturday 11:30 AM20AThe Dutch Lions FC (16689)
1 : 7
Beastmode Ballers (16841)
Saturday 11:30 AM20BFC Dallas Laredo 2009 (16922)
2 : 12
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
Saturday 11:30 AM20CStovi Stars 09 Red (16930)
10 : 0
Saint Cloud United (17349)
Saturday 11:30 AM20DNona Soccer Academy Black 2009 (17092)
7 : 0
SC United (16435)
Saturday 11:30 AM20EOcala Junior Strikers (17137)
2 : 5
Swat FC (16048)
Saturday 11:30 AM20FNWRAA U8 Boys State Games (17392)
6 : 4
Rockin Manchesters (14893)
Saturday 12:30 PM20ABeastmode Ballers (16841)
3 : 12
4Horsemen (15229)
Saturday 12:30 PM20BThe Dutch Lions FC (16689)
2 : 2
FC Dallas Laredo 2009 (16922)
Saturday 12:30 PM20CSaint Cloud United (17349)
2 : 9
Atletico F.C.U8 (16438)
Saturday 12:30 PM20DStovi Stars 09 Red (16930)
5 : 7
Nona Soccer Academy Black 2009 (17092)
Saturday 12:30 PM20ESwat FC (16048)
1 : 6
Gunners F.C. 2009-2010 (16652)
Saturday 12:30 PM20FOcala Junior Strikers (17137)
7 : 4
NWRAA U8 Boys State Games (17392)
Saturday 1:30 PM20E4Horsemen (15229)
6 : 5
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
Saturday 1:30 PM20FAtletico F.C.U8 (16438)
3 : 2
SC United (16435)

17teamBGS 665
 
 Quarterfinals Semi Finals
2009 La Academia 2M12 U8 (16118)
Best Overall Record
  Gold Division Championship
Sun 10:00 AM on 20E 2009 La Academia 2M12 U8 (16118)(7:4)
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012) Gold Semi Final 1  
4th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 20A B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)(5:4)  
Gold Quarterfinal #1  
Stovi Stars 09 Red (16930)  
5th Best Overall Record  
Sun 11:30 AM on 20E 2009 La Academia 2M12 U8 (16118)(9:3)
Gold Division Championship Gold Division Champion
 
 
4Horsemen (15229)  
2nd Best Overall Record  
   
   
Sun 10:00 AM on 20F 4Horsemen (15229)(4:3)
Gold Semi Final 2
Nona Soccer Academy Black 2009 (17092)  
3rd Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 20B Ocala Junior Strikers (17137)(5:4)
Gold Quarterfinal #2
Ocala Junior Strikers (17137)
6th Best Overall Record Gold Division 3rd Place Match
B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:30 AM on 20D B.S.A.U8 - G. Pique - Blue (17012)(8:1)
Gold Division 3rd Place Match Gold Division 3rd Place
 
 
Ocala Junior Strikers (17137)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
OC Lions (17337)
7th Best Overall Record
  Silver Division Championship
Sun 9:30 AM on 20A OC Lions (17337)(3:2)
Rayaditos FC (15941) Silver Semi Final 1  
10th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 20C Rayaditos FC (15941)(6:3)  
Silver Quarterfinal #1  
Swat FC (16048)  
11th Best Overall Record  
Sun 11:00 AM on 20F OC Lions (17337)(5:4)
Silver Division Championship Silver Division Champion
 
 
Atletico F.C.U8 (16438)  
8th Best Overall Record  
   
   
Sun 9:30 AM on 20B Atletico F.C.U8 (16438)(8:4)
Silver Semi Final 2
Gunners F.C. 2009-2010 (16652)  
9th Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 20D Rockin Manchesters (14893)(6:5)
Silver Quarterfinal #2
Rockin Manchesters (14893)
12th Best Overall Record Silver Division 3rd Place Match
Rayaditos FC (15941)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 20E Rayaditos FC (15941)(4:0)
Silver Division 3rd Place Match Silver Division 3rd Place
 
 
Rockin Manchesters (14893)
Semi Final #2 Losing Team
 Quarterfinals Semi Finals
Beastmode Ballers (16841)
13th Best Overall Record
  Bronze Division Championship
Sun 9:30 AM on 20C Beastmode Ballers (16841)(6:1)
NWRAA U8 Boys State Games (17392) Bronze Semi Final 1  
16th Best Overall Record    
Sun 8:00 AM on 20E NWRAA U8 Boys State Games (17392)( 5:1)  
Bronze Quarterfinal #1  
FC Dallas Laredo 2009 (16922)  
17th Best Overall Record  
Sun 11:00 AM on 20D Plant City Lancers 2009 (16495)(12:5)
Bronze Division Championship Bronze Division Champion
 
 
Plant City Lancers 2009 (16495)  
14th Best Overall Record  
   
   
Sun 9:30 AM on 20D Plant City Lancers 2009 (16495)(10:3)
Bronze Semi Final 2
SC United (16435)  
15th Best Overall Record  
Sun 8:00 AM on 20F SC United (16435)(4:2)
Bronze Quarterfinal #2
The Dutch Lions FC (16689)
18th Best Overall Record Bronze Division 3rd Place Match
NWRAA U8 Boys State Games (17392)
Semi Final #1 Losing Team
 
 
Sun 11:00 AM on 20C
Bronze Division 3rd Place Match Bronze Division 3rd Place
 
 
SC United (16435)
Semi Final #2 Losing Team

PRINT NEXT UP
***Schedules can change up to the night before the tournament. Check http://www.challengesports.com for updates***